Kuidas leida kutsumus?

Kutsumuse esimene lugu räägib töömees Vasjast, kes töötas 40 aastat samas ettevõttes. Täpsemalt oli ta viimased 40 aastat teinud tööd konservivabrikus. Vasja töö oli rutiinne, aga kindel – hommikul tööle, õhtul koju. Enne pensionile minekut oli kohale tulnud kohalik telejaam, et teha veel intervjuu tehases kõige kauem töötanud mehega. Ikkagi tõeline veteran ja kangelane. Reporter alustas küsimusega: “Töö mida teeb mees 40 aastat peab talle väga meeldima. Te armastate oma tööd?” Vastus oli lakooniline ja ühene: “Vihkan seda tööd, siin ei ole midagi armastada.” “Miks te tegite seda siis nii pikalt,” küsis reporter hämmastunult. “Aga mis muud mul teha oleks,” vastas väsinud töömees Vasja.

Tööl ja kutsumusel on vahe. Esimese puhul on peamine tuua leib lauale. Teise puhul on määravaks küsimus, kuidas olla siin elus kasulik. Samas ei välista need teineteist. Kaasaja inimesele meeldib rääkida kutsumusest. Töö tegemisest, mis päriselt ka meeldib. Väsinud töömehe näide ei ole paljudele võõras. Mitmed mu tuttavad teevad tööd, mis neile tegelikult ei meeldi.

Kutsumus on inimese unikaalne kood. Igal meist on see erinev. Isegi ühesugust tööd tehes, jääb see sama erinevaks kui sõrmejälg, mis eales ei kordu. Inimesest, kes teeb seda, milleks ta on loodud, õhkub rahulolu. Ta särab. Tema tulemuslikkus on oluliselt suurem, kui “tüdinud Vasjal.” Korduvad uuringud näitavad, et inimene, kes teeb tööd, mida nimetab ka oma kutsumuseks, on õnnelik ja tulemuslik.

Kuidas leida oma kutsumus?

Ennem küsimusele vastamist, esitan hüpoteesi – enamus inimesi leiab oma kutsumuse läbi ebaõnnestumiste ning raskete valikute. Kutsumuse leidmise ja praeguse olukorra vahel on üsna sageli RASKED JA VALUSAD otsused, mida me ei soovi teha. Seega on kutsumuse leidmine ka otsuse küsimus. Kas jätkata seal, kus täna ollakse või võtta vastu valus otsus ning uskuda, et nii järgned oma kutsumusele? See võib tähendada palgatööst loobumist ja oma ettevõttega alustamist või ka lihtsalt eelduste loomist, et teha seda, mis meeldiks.

 

Analüüsivad küsimused, mis aitavad sul näha, kuidas otsinguid jätkata:

1. Mille eest sind kõige rohkem kiidetakse? Mis valdkonnas saad enim tunnustust?

2. Milliseid tugevusi sa enda juures hindad?

3. Millised tööd ja tegevused sa välistaksid oma tulevikus?

4. Usud sa, et sinu läbikukkumine on parim koolitus uueks alguseks?

5. Kuidas võiksid praeguses töös ennast ületada ja tõestada, et oled parim?

Sageli näitab just tagasiside teistelt meile kätte suuna, kus võiksime oma andeid ja oskusi rakendada kõige tulemuslikumalt. Samas võib see olla ka eksitav. Näiteks, kui meie endi sisetunne räägib soovist saada fotograafiks, kuid “hea” sõber pole meie “silmast” eriti postiivsel arvamusel. Usaldama peab ennast, aga sõbra kriitika võib sundida meid piire ületama ja enda soovid kriitiliselt läbi mõtlema.

Kasuta seda, mis sul käes on, selleks, et saaksid selle, mis südames. Muutused võivad võtta vahel aastaid, kuid kutsumuse leidmiseks saad ennast ette valmistada juba täna.

Järgmises blogiloos kirjutan tüdrukust, kes kasutas teadlikult hetke “tööd” selleks, et täita kunagi hiljem kutsumust, mis südames.

You may also like...

Loading...