Alustaja enesekindluse ABC

Meenub esimene päev kinnisvara ettevõttes, kuhu tööle asusin pea kümme aastat tagasi. Esmene asi, mis mulle selgeks sai oli see, et seoses suure hulga uute töötjate värbamisega ei ole mulle hetkel pakkuda töökohta ehk lauda, kuhu taha oma ebakindlus peita. Mul tuli istuda esimesed kaks nädalat aknalaual. See ei olnud just kõige mugavam start, sest just alguses oleme emotsionaalselt kõige ebakindlamad.

Üldiselt on enesekindluse aluseks kompetents ja staatus. Ma määratlen ennast selle järgi, kui hea ma milleski olen või arvan olevat. Lisaks staatus ühiskonnas, millist rolli ma täidan või mida ma esindan. Päris keeruline on vastata küsimusele: „Räägi mulle, kes sa oled?” Enamus inimesi tahab hakata rääkima, millega nad tegelenud on ja tegelevad.

Kui aga pole veel kompetentsi ega staatust, kust võtta enesekindlus? Viimase aluseks sobib teadmine, et me kõik oleme lõpuks inimesed, kõik alustavad kuskilt, kõigil on oma nõrkused ja tugevused.

Esimene enesekindluse abitegur on see, kui alustaja teadvustab endale, et on alustaja. Meie eeldused ja ootused ei pruugi alati omavahel kokku minna, kuid nende vahel peab olema kooskõla. Vahest peame oma eelduste ja potensiaali suhtes olema kriitilisemad, kuna lootused on liiga kõrged või ka liiga madalad.

1. Ma olen alustaja, minu areng on ees.

2. Ma võin läbi kukkuda ja mitte kõigega kohe hakkama saada, aga see ei määratle minu olemust, ma ei ole allaandja.

3. Ma õpin kiiresti ja iga päev, minu kasutegur kasvab pidevalt.

Sellised enesesisenduslikud kinnitused aitavad meil alustajatena rajale saada.

1. Füüsiline enesekindlus – selg ja rüht on sirge, pilk on kindel. Seda ei saa segamini ajada ülbusega või üleoleva hoiakuga, see on pigem sõnum – “ma olen kohal.” See on saavutatavad lihtsa “selg sirgu” liigutusega, naeratus näole tehnikaga, millega saavad kõik hakkama.

2. Emotsionaalne enesekindlus – entusiastlik inimene ei pruugi olla ei pädev ega staatusega, tugev initsiatiivikus ja kirglik ellusuhtumine paistavad kaugele. Ole rõõmus ja võta aktiivselt osa nii üritustest kui sulle antud ülesannetest.

Enamus alustajate tiitel on “noorem” või “alustaja”, mis ütleb, et see inimene on oma teekonna alguses. Need aga ei välista ei füüsilist ega emotsionaalset enesekindlust, milles me saame kindlasti paremaks siis, kui oled saavutanud pädevuse ja staatuse.

Parem olla lihtne, siiras, avatud, positiivne, kirglik ilma positsiooni või suure tööpagasita, kui ülbe ja suure EGO taga peidus olev.

Sul läheb hästi.

You may also like...

Loading...