Otsuse jõud – nälg või kõht täis

Olen hiljuti olnud mitmete valikute ees. Jõulud on lähenemas ning mõtlen, milliseid kingitusi kellele teha. Kas praktilised või emotsionaalsed? Peaks need olema ise tehtud või poeriiulilt? 

Kas uuel aastal võtta täiesti uus suund või minna sisse tallatud vana? Otsida uusi võimalusi või lahendada vanade teada radade takistusi?

Otsused, mida iga päev ette võtame on oodatud või ootamatute tagajärgedega. Viimaste mõõtmine on see, millega tahame või siis ei taha tegeleda. 

Näiteks teeme valiku minna keset päeva kinno, selle asemel, et teha müügikõnesid või kohtuda klientidega. Sellel  otsusel on Suszy Welchi 10x10x10 mõõdikute järgi oma tagajärg.

Mis on minu otsuse 10 minuti tagajärjed? 10 kuu? 10 aasta?

“Vastus mis selle tulemusena tekib ei aita mitte ainult kõige mõitslikumat edasi liikumist, vaid annab võimaluse ka oma valikut paremini seletada oma perekonnale, sõpradele, kaastöötajatele, kõigile, kes on minu otsuse tagajärjel puudutatud.” kirjutab Suzy Welch

Samas kui olete olukorras, kus otsustamine on raske? Täpselt ei tea, mida otsustada. 14 sajandi Prantsuse filossoof Jean Buridan mõtiskles selle üle, et kui eesli ette panna kaks heina kuhja, siis üldiselt kipub ta otsustamatuse tõttu ära surem. Seda tuntakse kui  Buridani eeseli paradoksi. 

Samas ka Aristoteles räägib inimese valikust nälja või janu vahel ja mõlemad on võrdsed, siis sureb inimene otsustamatuse tagajärjel. 

Otsustamatus ja viivitus on hävistavate tagajärgedega. 

1. Tee midagi. Auto tuleb saada liikvele, siis on seda võimalik juhtida.

2. Tee kohe midagi. Elu näitab, et mida enam asju edasi lükkad, seda tõenäolisem on, et kunagi ei teegi. 

3. Alusta väikestest sammudest. Suured sammud on pikad ja rasked, väikesed aga vähem tajutavad, aga kergemad. Tulemused tulevad!

Kõige aluseks on siiski eesmärgistamine, mis on igasuguse jätkusuutlikkuse alustala. Või nii nagu Peep Vain oma raamatus “Kõige tähtsam küsimus?” Küsib, “Mida sina tegelikult tahad?”

Otsuse tegemine võib olla keeruline, aga see on hädavajalik, ilma otsuseta võib tõsimeeli nälga surra või siis saavutada suurt edu. 

 

You may also like...

Loading...