Käi nagu Jaapalansed!

Image“Kahepuudast loobin paremaga ja vasaku käega üles. Pooleteise puudast surun 7-8 korda. Puudast võin ka kakskümmend korda suruda.” Läheme terrassile ja ma näitan teile, millistest harjutustest koosneb minu hommikuvõimlemine.” räägib 1980 aastal 75 aastane professor Konstatin Nikitin oma treenigutest ja argipäevast.

See kild on raamatust “Meie mehed”, mille autoriks on Stiv Šenkman, kes räägib nõukogude mehe tervisest, kirjeldades seda läbi kõrges vanuses oleva professori, kes ise on tõeline nõukogude mees, tugev ja heas vormis.

Autode arv ja istuv töö on täna 34 aastat hiljem tunduvalt suurem probleem, kui toonases maailmas. Aga juba siis kirjutab autor, et vähene liikumine tapab ning võtab ära paljudelt ning just meestelt võimaluse elada täisväärtuslikku vanurielu ja näha  lapselapsi. Seetõttu pean tähtsaks siin oma blogis esitada väljakutse kõigile lugejatele teha kõik selleks, et ise enda elupikkust mitte lühendada, vaid anda juurde aastaid kümme ja seda ennekõike mehi silmaspidades.

Niisiis üks erksamaid näited tervise loomisele on kõndimine.

Jaapanis on väga populaarne põhimõte käia iga päev 10 000 sammu. Jaapanlased täidavad oma igapäevast normi korralikult, neile omase täpsuse ja distsiplineeritusega. Väga võimalik, et 10 000 sammu on üks põhjus, miks jaapani meeste keskmine eluiga on pikkuselt kolmandal kohal maailmas – 71,2 aastat. (aastal 1980) 77,4 aastat (aastal 2000).

Püüame jaapani normi arvude keelde tõlkida. Keskmine sammu pikkus on 70-80 cm.

Väga aeglane 60-70 sammu minutis (2,5-3km/h)

Aeglane 70-90 sammu minutis (3-4km/h)

Keskmine 90-120 sammu minutis (4-5,5km/h)

Kiire 120-140 sammu minutis (5,5-6,5km/h)

Väga kiire – üle 140 sammu minutis (üle 6,5km/h)

Seega kõik, kes ei põe südame- ja veresoonkonnahaigusi, võivad east sõltumata  oma käimistempot üsna vähese vaevaga isegi kuni ülemise piirini tõsta. Üks tund sellist tempot on 8500 sammu ümber. Normi saavutamiseks tuleks “juurde kõndida” veel 10 minutit.

Selliselt kõndides tarvitab inimene umbes 1500-1800ml hapnikku minutis ja kulutab 600-800kcal energiat.

Eesti üks teenekaimaid poksitreenereid ja poksijaid Rein Pajur ütleb ikka oma “poistele”, “kui olete noored nagu teie, siis võite sporti teha, aga kui olete vanamees nagu mina, (76) siis peate. Juhul kui te ei taha istutada ratastoolis ja olla kellegi kaelapeal.”

Tervise eest tuleb ise hoolt kanda, seda ei saa kellegi teise hoolde jätta.
Miks ma sellest kirjutan?

Saavutused äris või kutsumuses saavad alguse ja lõpu heast füüsiliset vormist. Üldiselt terve inimene, kes  emotsionaalselt kipub madalseisus olema on üsna kindlalt väikese füüsilise koormusega. Füüsis loob head eeldused üldisteks õnnestumisteks.

You may also like...

Loading...