Kui juht tulistab puusalt

late_clockVeel mõned minutid, hetk veel ja pean alustama. Seisan inimeste ees, saalis on vaikus. Peaksin alustama. Mind valdab täielik hirm, püüan seda mitte välja näidata. Ühtäkki ei ole mul aimugi, millest rääkida. Ma ei tea teemat. Kas räägin mõne nalja? Pea on tühi, ühtegi nalja ei tule pähe. Pinge kasvab. Silmad jälgivad mind nii pingsalt, et higi hakkab voolama. Ei ole midagi hirmsamat, kui auditooriumi ees olla vait, teadmata, mida rääkida. Ma ärkan, unest. See oli üks paha uni.

Huvitav, kui palju selle loo lugejatest on olnud olukorras, kus ei jõudnud kohtumiseks, vestluseks, koosolekuks või ka ettekandeks ettevalmistuda? Lihtsalt aeg läks käest ja ei olnud minutitki aega, et mõtteid koondada?

Me ei soovi ju olla pelgalt “läbi viijad”, vaid sisu loojad, muutjad, inspireerijad, motiveerijad. Miks on ettevalmistus nii oluline? Kas mitte just ettevalmistus ei taga muutusi ja suurepärasust?

Obama kõne meie Eesti publikule läks niiöelda täiega peale. Kiideti, kui  kõnemeest ja väga head ettevalmistust. Jah tal on kõnekirjutajad ning ta on kõnesid pidanud sadu, aga suurepärasus on valik, mitte seisund.

Ettevalmistus võidab hea kõnemehe. Olen üsna veendunud, et lühiajaliselt on võimalik lihtsalt valju häälega rumalusi rääkida, kuid pika peale tüdinevad inimesed sellest ja soovivad sisu. Ettevalmistus on aga igasuguse edu võti.

Peale üht koolitust, kus osalesin, teatas koolitaja, et viimaks sai läbi. Ma uurisin, miks viimaks, kas talle ei meeldi koolitamine. Meeldivat küll, lihtsalt niivõrd raske on koolitada, kui ei ole jõudnud ettevalmistada.

Meie koosolekute, aga ka laiemalt elu kvaliteet sõltub ettevalmistamise mahust, on see, siis põhjalik või pinnapealne.

Kaks praktilist mõtet ettevalmistuse efektiivsemaks muutmiseks:

1. Hea ettevalmistus vajab kvaliteetset aega. Siis kui pea on lahti nagu öeldakse. Kui väsimust ei pea tapma tauriiniga.

2. Kui endal on mõtted otsas või sisu, mida oleks vaja luua on konarlik, küsida ideid teistelt. Helista “heale sõbrale” või mentorile. Vii läbi küsitlus sotsiaalmeedias. Uskumatult palju on võimalik laiendada perspektiivi, kui me lihtsalt küsime.

Kõik osakavad hinnata head filmi, raamatut, kõnet aga kindlasti  ka koosolekut. Hea on suurepärase vaenlane just vähese ettevalmistuse tõttu. Nagu öeldkse, et harjutamine teeb meistriks on vaja ka ettevalmistamist harjutada. Milliseks tegevuseks alustad nüüd ettevalmistust?

You may also like...

Loading...