E-raamat või füüsiline raamat

Raamatud annavad suurepärane võimaluse lahendada probleeme, otsida ideid, rikastada kujutlusmaailma. Järgmises Directori numbris kirjutan lugemise heast harjumusest pikemalt.

Lugesin Michel Hyatti blogi e-raamatu ja füüsilise kaantega raamatu vahelisest pingest ja samastusin tema mõtetega. Allpool  toon ära 6 punkti, millega haakub ka minu kogemus.

Sean omale igal aastal konkreetsed eesmärgid, kui palju raamatuid plaanin lugeda. Selle kaudu õpin kõige rohkem. Eelmine aasta oli see kuusteist, aga lugesin üheksa. Käesoleva aasta eesmärk on kakskümmend neli ehk kaks raamatut kuus. Olen tajunud, et just siis, kui hakkasin rohkem e-raamatuid lugema, langes ka lugemus. Ma usun, et juhid on ennekõike lugejad, nad otsivad vastuseid arenguks, mida õiged raamatud rõõmuga pakuvad. 

 Siin on kuus põhjust, miks kaaluda võimalust teha paus füüsiliste raamatute kasuks:

1. E-raamat on nägemis- ja tajumisulatusest väljas

Füüsiline raamat haarab reaalse ruumi ja koha. Teda on raske ignoreerida, olgu siis öökapil või riiulis.  Kusjuures e-raamatuid on lihtsam osta, füüsilise raamatu ostu kaalume põhjalikumalt.

2. E-raamat haarab vähem 

Füüsiline raamat on reljeefne ja ruumiline, taju on palju ehedam. See võib olla suhteline, aga minu lugemise kogemust, see mõjutab.

3. E-raamat teeb lihtsamaks häirimise

Muidugi on võimalik kõik teated kinni keerata, aga füüsilise raamatu puhul ei ole seda  ohtugi, et Sulle saabub teade järgmiselt leheküljelt. 🙂

4. E-raamat võib tunduda rohkem nagu onlines lugemine

Raamat nõuab pühendumist ja keskendumist. Onlines me loeme kiiresti ja pigem pinnapealselt. Aegajalt võib tekkida tunne, et loed ajalehte, mitte raamatut.

5. E-raamatuga on raskem suhelda

E-raamatus saab teha märkmeid, joonida alla lemmik lauseid ja otsida Wiki vasteid, aga see kõik võtab füüsilise raamatuga võrreldes rohkem aega. Kuna teen vahepeal ka märmeid, siis soovin, et raamat oleks pidevalt silme ees.

6. E-raamatu läbi lugemine pakub vähem rahuldust

Kui lõpetan füüsilise raamatu lugemise, tekitab see erilise tunde. Nagu oleks saanud millegi suurega hakkama, eriti kui raamat on olnud mahukas lugemine.

See visuaalne kogemus tasub alati ära, näha raamatuid, mida olen läbi lugenud ja mis on jätnud oma jälje. 

Ma ei ole e-raamatu vastu, jätkan ka e-raamatute lugemist ja ostmist, aga põhirõhuga füüsilistele raamatutele. Üks peamisi põhjuseid, miks e-raamatud ei kao kuskile ka minu valikust on just seetõttu, et autoga sõites, panen oma telefoni, neid endale ette lugema. Nii saan õppida, kus iganes olen.

Teiseks kui lähen reisile on e-raamatud asendamatud. Aga vahelduseks on füüsilised raamatud taas minu fookuses.

You may also like...

Loading...