Kommunikatsiooni neli astet

Kes meist ei oleks lastena mänginud telefonimängu. See oli lõbus, aga ainult siis, kui öeldud sõna jõudis kohale muudetuna.

Ühest otsast läheb info sisse ja teisest otsast tuleb välja midagi muud.
Mida keerulisem on sõna, seda tõenäolisem on, et öeldud sõna ei jõua kohale. Tööl ja kodus see enam nii lõbus ei ole. Stress, arusaamatused on sageli just selle mängu sarnane, annad info enda arust üheselt ja arusaadavalt, aga välja tuleb midagi muud.

Selle blogi point on selles, et mida raskema ülesandega on tegemist, seda täpsem peab olema kommunikatsioon. Teisisõnu, mida keerulisem on ülesanne, seda kvaliteetsem peab olema informatsioon ja koostöö. Enamus kommunikatsioonikriise saavad alguse informatsiooni valesti mõistmisest. Kui see on juhtunud on väga raske edasi liikuda ja hakata tööd ellu viima, aga seda oodatakse…siis tekivad pinged.

“Ma saatsin sulle emaili, kas sa emaili ei loe?”
“Mitu korda ma pean sama asja rääkima, see on ju siililegi selge?”

Need laused viitavad informatsiooni kehvale kohale jõudmisele. Siin ei pruugi viga olla ainult saatjas, vaid ka vastuvõtjates.
Kusjuures info edastamine ei ole piisav, eriti keeruliste ülesannete elluviimiseks. Vaja on veel grupi või indiviidide mõtete vahetust, et info jõuaks kohale nii nagu mõeldud.

Kommunikatsioonis on neli trepiastet, kuigi paljud jäävad ainult esimesele tasemele ehk pelgalt edastades infot, mõistmata kas vastuvõtja on sai aru, jagab sinu seisukohti ja oskab edasi tegutseda.
Neli taset kommunikatsioonis:
1. üksteise informeerimine 2. üksteisega mõtete/arvamuste/vaatenurkade vahetamine 3. üksteise vaatenurkade kasutamine uute arvamuste loomiseks 4. üheskoos uute ideede loomine/vastu võtmine

Iga aste tuleb suhtlemise protsessis ellu viia rahuldaval tasemel. Kui me seda ei tee, kannatab hiljem protsess ja ka töötulemus.

PS! Küsi peale info edastamist tagasisidet, kuidas sinu saadetud informatsioonist aru saadi. See aitab. Proovi.

Hea uudis on see, et kommunikatsioon on õpitav. Ning mida paremaks me kommunikatsioonis saame, seda mõnusam on keskkond kus tööd teeme ja muidugi ka tulemused.

You may also like...

Loading...