Parim müügimees ei ole parim suhtleja

Mäletan, kui neliteist aastat tagasi oma esimesele müügitööle asumist kaalusin, ütles mu sõber Ilmar, et see sobib sulle nagu rusikas silma auku. Ma olla hea suhtleja ja kindlasti saan väga hästi hakkama, arvas ta. Ilmaril ei olnud õigus, sest esimesed üheksa kuud ei suutnud ma müüa mitte midagi ja kaalusin rohkem kui kord loobumist. Siis mäletan, et mu juhid võtsid mind kordamööda ette ning ütlesid, et ma võtku ennast kätte või… kusjuures ma solvusin. “Ma olen ju suurepärane suhtleja, ma alles käivitun, soojendan, harjutan.”

Jah suhtlemises olen ma hea st rääkida oskan, arutlesin endamisi. Aga äri leida ei oska, ma ei osanud ennast ega oma teenust müüa. Lisaks kartsin võõraid inimesi.

Mulle tuli see kuidagi eredalt meelde seoses uute müügimeeste värbamisega. Mitte keegi ei ole mulle intervjuul öelnud, et ta ei oska suhelda, vastupidi kõik on absoluutselt parimad ühes asjas – suhtlemises.  Müük aga ei olegi ainult oskuslik suhtlemine, kommunikatsioon, kuulamine ja rääkimine. Palju rohkem on see oskus leida ülesse huvitatud osapool, keegi skeptik, kellel sind on vaja.

Huvitav küll, aga viimasel ajal näen, et mida vaiksem ja vähem ekspressiivne müügiinimene, seda paremaid tulemusi ta loob. Mainoris on sama, vaiksed üliõpilased teevad huvitavamaid sisekaemusi, kui paljusõnalised.

Suhtlemine polegi raske, postitada ilusaid instagrammi pilte, teha kampaaniaid facebookis või saata uudiskirju. Palju keerulisem on luua süsteem, mille väärtust mõistetakse ja oodatakse ning saada nõusolek selle eest tasu küsida. Professionaalid saavad tasu, amatöörid mitte.

Kokkuvõtteks. Suhtlemine on inimeseks olemise osa, vajaduse selgitamine ja ellu viimine ning tasu küsimine, tahab õppimist.

PS! Lubasin üliõpilastele, et nende kaitsmisel on mul neile üllatus. Mulle meeldis viis, kuidas nad võtsid spekuleerida, mis küll saama hakkab. Minu eesmärk äratada nende loovus on täidetud.

Siin selgitused: Elari saadab avatari; Elari tuleb kostüümis; Kaitsmine tehakse elaritamme all; Elari toob torti

You may also like...

Loading...